Starship Troopers (Csillaghajó Rohamosztag)

A jövő útjai / Könyvajánló (1606 katt) Homoergaster
  2011.11.19.

Paul Verhoeven filmrendező Robert A. Heinlen 1959-es regényét vitte a vászonra. A filmváltozatot elsősorban azért fogom hosszú távon is kedvelni, mert két olyan színész is szerepel benne, akik nem túl közismertek - egyikük különösen nem az - én mégis kedvelem őket. Az egyik Michael Ironside, akit a Total recall-ban - amit ugyancsak Verhoeven rendezett - is, és a nagyot bukott Highlander II.-ben is szívesen láttam viszont. Itt Jean V. Dubois nyugalmazott ezredes filmbeli változatát személyesítette meg. A másik színész, Clancy Brown, akit alighanem csak a Highlander első részének fanatikus rajongói ismernek, ahol is McLeod ellenfelét, a Kurgant játszotta. Itt Zim kiképzőőrmestert játssza, aki később önként lemond a rangjáról, hogy harcolhasson, immár közlegényként.

A Starship Troopers látványos és kemény film, az Event Horizonnal együtt olyan mozi, amely a filmeket sorvasztó cenzorok korhatár kategóriáinak a falait döntögeti. Őszintén örülök ennek. Nincs kiábrándítóbb annál, mint egy kemény, jó sztori kipuncsosodása a vásznon. A hatásvadásziasított "Csillagközi Invázió" címen futó film nem egyszerűen elkerülte a kiherülést, hanem képileg bekeményített még a regényhez képest is. Elégő, leszakadó végtagok, felkoncolt hullák mindkét oldalon, közelképekben. A durva jelenetek üdítőleg hatnak a "Dredd bíró" és "Függetlenség napja" szerű puncsolások után.

Heinlein '59-es regénye nagyobb részt azt mutatja be, hogyan lesz egy 18 éves gazdag sihederből kemény rohamosztagos. A filmmel ellentétben Rico nem jut el addig, hogy aláírja a kilépési nyilatkozatot, csak foglalkoztatja ez a gondolat, ám az iskolában még vén bajkeverőnek tartott Dubois ezredes üdvözlő levelének hatására marad. A regényben Ricot a nyílt háború kirobbanásának a híre az űrben éri. Buenos Aires megsemmisüléséről pedig csak fél év múlva szerez tudomást. És a filmmel ellentétben az apja nem hal meg, hanem a háború hírére ő is beáll önkéntesnek.

Bár a regényhez képest a film keveset foglalkozik a kiképzés keserveivel, mégis sikerül visszaadnia annak hangulatát. Például amikor a késhasználat megtanulása ellen ágáló újonc kezét Zim őrmester odaszegezi a falhoz, a "gombot lenyomó kéz akadályozása" című lecke keretében. A regényben az ellenséges értelmes rovarokat egyszerűen "csótányoknak" hívják a katonák, a háborút pedig stílszerűen "csótányirtásnak". A kötet 1960-ban Hugó-díjat kapott. (Hugó Gernsback a 20-as, 30-as évek egyik legjelentősebb Sci-Fi magazin szerkesztője, leghíresebb újságja az Amazing Stories volt, a róla elnevezett díj a fantasztikus irodalom Oscarja.)

A filmnek egyébként az a legnagyobb hiányossága, hogy nem ad információt arról, hogy a rovarok hogyan közlekednek a csillagközi térben. Tesznek ugyan homályos utalást a rovarok által aszteroidákon utaztatott petékről, de a galaxis közismert nagysága miatt ez meglehetősen komolytalanul hangzik. Maga Heinlein is csak érzékelteti, hogy a csótányoknak vannak űrhajóik, s vannak fegyvereik. A könyvben nem aszteroida, hanem egy csótányűrhajó törli el a föld színéről Buenos Airest.

Van még egy motívum, amit említésre méltónak találok, éspedig a jövő könyvben és filmben ábrázolt totális állama. A nemzetállamok összeomlottak, a Terra föderáció lépett a helyükbe. Heinlein hidegháborús regénye keményvonalas antimarxista és kétségkívül fasisztoid hatású, ám ettől még nem kevésbé szimpatikus, épp ellenkezőleg, egy működőképes, beszabályozott és jól szervezett társadalmat mutat be. Verhoeven tudatosan a nemzetiszocialista propagandára apellál, náci hatású képeivel. Humorforrásként működik, hogy miközben a film naturálisan mutatja be a harcoló katonák halálát, a történetet meg-meg szakító híradóműsorban a véresebb jeleneteket fekete téglalappal takarják ki "CENSORED!" felirattal.

A könyv kellemes olvasmány mindazok számára, akik nem megrögzött kozmopoliták. A film pedig üdítően nedvdús akció-sci-fi. Látványos, nem szupersztárokkal telizsúfolt, kellemes mozi. Mi is állhatna itt befejezésként, mint az utolsó jelenetben az ellenséges bolygóra zúduló Terra haderő látványa előtt az űrben megjelenő híradófelirat: "Győzni fognak!"

Előző oldal Homoergaster
Vélemények a műről (eddig 1 db)