Utazás Multiverzumba – Interjú Berke Szilárddal

Külvilág / Interjúk (317 katt) Lidércfény HQ
  2023.03.12.

Berke Szilárd neve talán nem ismeretlen a Lidércfény olvasóinak, hiszen már 2009 óta – ha lazán is, de – tartjuk egymással a kapcsolatot. Ismerhetitek őt Aldyr-ként (többek között) a www.fantasycentrum.hu-ról, illetve Eric Mudoom-ként, Ammerúnia világának megalkotójaként is. Akárcsak mi, ő is folyton töri a fejét valami újdonságon. Február elején például létrehozta az idén 25 éves múltra visszatekintő fantasy-hírgyűjtemény Facebook csoportját. Ebből az apropóból olvashatjátok vele az alábbi interjút.

Lidércfény HQ: Az első, és talán legfontosabb kérdés: mi az a Multiverzum?
Berke Szilárd: Hírcsatorna, hírgyűjtemény, hírválogató. Kitekintő a világba, miközben viseled a fantasy-szemüveged. Elsősorban a közeli eseményeket szemléled, másodsorban a határterületeket. Eljátszva még a kifejezéssel, többrétegű fantasy-univerzum? A rétegek: irodalom, illusztráció, játék, film. Hozzáteszem, nálam a Multiverzum valahol azért megmarad Moorcock örökös védjegyének.

LF HQ: Mikor, milyen formátumban, és hol indult a Multiverzum?
B. Sz.: Amennyiben a lényegi esszenciáról, a napi/heti hírgyűjteményről beszélünk, akkor pont 25 évvel ezelőtt. A webhely, ahová elsőként kezdtem el gyűjteni az iparági híreket, a Sárkányvár Online Fantasy magazin nevet kapta. Utána jött a fantasycentrum, aztán a Fantasya.hu, közben a Gamestar CD mellékletének visszatérő rovataként a Multiverzum fantasy magazin. Alapvetően sokáig HTML alapú hírcsatorna volt, aztán évekig létezett magazinként (ez volt az a bizonyos rovat), majd lett belőle portál és közösség, beleértve a Novelláriumot, ami kezdetleges írói scriptoriumként is működött. Az utóbbi években a hírválogató/hírarchiváló alapfunkciója dominált.

LF HQ: 2022 júliusában már magazinként köszönthettük a Multiverzumot, amiből eddig nyolc lapszám jelent meg. Ez folytatódni fog, vagy ehelyett jött létre a nyilvános Multiverzum Facebook csoport?
B. Sz.: Ez sajnos megválaszolhatatlan kérdés jelenleg a számomra. A kilencedik lapszám a napokban elkészülhet. A terv az, hogy periodika lesz. Akkor jelenik meg ebben a formátumban újra, amikor lesz elegendő saját tartalom az aktuális, tematikus lapszámhoz. Szóval a kérdésre válaszolva, igen, eltűnik belőle a hírblokk, az áthelyeződik a Facebook csoportba.

LF HQ: A Facebook csoport indulásakor elég egyértelműen lefektettétek, hogy a Multiverzum csak és kizárólag fantasy zsánerrel foglalkozik. Ám a fantasynek világszerte jelenleg 31-féle alzsánere van. (Lásd itt: https://en.wikipedia.org/wiki/Fantasy) Ezek mindegyike belefér a Multiverzum keretei közé, vagy van azért olyan, amelyikkel nem akartok, vagy nem tudtok foglalkozni? Gondolom, van azért ezek között olyan, amivel itt Európában nem is érdemes.
B. Sz.:Valóban számos alzsáner létezik. Azonnal hozzáteszem, nincs egységes döntés ebben. Úgy látom, ahány önjelölt műfajkritikus/esztéta/elemző, annyiféle kisebb/nagyobb eltérés adódik a felosztását illetően. Én afelé hajlok, hogy írói szemszögből vizsgálom a műfajt. Ilyen értelemben jóval egyértelműbbek az irányvonalak: szerintem létezik a klasszikus és az újhullámos kategória. Minden más „csak” írói stílus és alkalmazott eszköztár kérdése, ide értve a cselekménynek teret adó világ díszleteit. Amivel biztosan nem kívánunk foglalkozni, az a Young adult és a romantikus/misztikus/mágikus realista/urbánus kiadványok elegye, mint alzsáner. Nem azért, mert ezek között nem találni értékeset, emlékezeteset, formabontót, hanem mert kívül esik az érdeklődési körünkön, és a (vélt) célcsoportjaink érdeklődési körén. Ide sorolom még a klasszikus horrort, és a fantasy/scifi hibrideket ugyanígy. Mindez változhat persze idővel, de a saját zónám elég erősen be van betonozva.

LF HQ: Úgy tudom, hogy a magyarországi megjelenés szintjén minden kiadó fantasy kínálatát szemlézitek. Van azonban egy szlogenetek, amely így hangzik: „A fantasy legjava”. Ez azt jelenti, hogy az itthoni fantasy megjelenések ilyen szinten szűrve vannak, hogy ide csak a minőségi fantasy jut?
B. Sz.: Minden kiadót szemlézünk. Aki esetleg kimaradna, szóljon, mert ténylegesen ez a szándékunk. Mindig is ez volt. Szerettem azokat az időket, amikor pl. a Rúna magazin is teret adott a versenytárs kiadóknak a lap hasábjain. Manapság úgy látom, továbbra is „táborok” vannak, piaci verseny, ami természetes, ám én idealista és naív voltam világéletemben. Szóval reménykedem, hogy lehetünk mi egy olyan platform, ami az összes kiadói táborhoz szól, ami az olvasókat illeti. Ami a szűrést illeti: volt, van, lesz, kétféle szempontból. Egyrészről kiszűrjük a mérhetetlenül sok hírből azokat, ami a zsánerhez illeszkedő. Másfelől azokat igyekszünk beválogatni, amelyek tartalmukban picit többet adnak, mint az „átlagos”. Erre jó példa egy-egy molyos kritika. Némelyik csak pár soros, másik egyoldalas, de tele van spoilerekkel. Azt válogatjuk be, ami tartalmas, érdekes és nem spoileres. A terjedelem kevéssé számít.

LF HQ: Mivel foglalkoztok még a könyvmegjelenéseken kívül?
B. Sz.: Mindennel, ami érdekelheti a zsáner kedvelőjét. A fentebb már említett rétegekkel. Bővítsük ki egy picit a szlogent ezzel: „A fantasy legjava. Minden egy helyen, ami számít.”

LF HQ: Hányan dolgoztok azon, hogy a fantasycentrum.hu-n, a kiadványban, illetve a Facebook csoportban legyen tartalom?
B. Sz.: A fantasycentrum.hu statikus oldallá vált – az alap funkciót a FB csoport és a pdf formátumú magazin viszi tovább. Egyedül a Multiverzum lapszámok kivonata jelenik meg a FC nyitólapon, illetve időszakonként frissül az éves könyvmegjelenések blokk. Minden más forgalom átterelődött Patreon alá, most pedig FB alá. A kiadványon egyelőre én dolgozom, a FB oldalon négyen vagyunk, mint alapítók. Az a terv, hogy mind a kiadvány, mind a csoport kapcsán gyarapodjon a csapat.

LF HQ: Mi a célja a Multiverzum Facebook csoportnak? A közösségépítésen túl is vannak vele terveitek?
B. Sz.: Egyfelől szeretnénk látni, mennyi az a fő, akit ténylegesen érdekel annyira a zsáner, hogy kövessen egy ilyen csoportot. Találni már létező magyar csoportokat több ezer fős tagsággal, de egy-egy hírre jó esetben maroknyi ember reagál. Benchmark a Találkozzunk Torozonnál, mert szerintem ők az a professzionális kezdeményezés, ami élenjáró. Az ő taglétszámukat tartom „valósnak”, élőnek, mérvadónak. Mivel az egykori magyar vezérmárkát képviselik, szerintem meg lehet őket haladni tagságban, de azt gyanítom, szűk a mozgástér. A kiadók mögötti tízezer fős tábor egyfajta illúzió a mi szempontunkból: nekik csak a töredékük szoros értelemben vett zsáner-rajongó. Látom ezt a saját Youtube videós reklámkampányok kapcsán, a megosztások kapcsán – minimális az átregisztrálási/érdeklődési arány (bár természetesen minden egyes jelentkezés számít). Még a Delta Vision, vagy a Fumax esetében is alacsony az átnavigálási index, holott ők erőteljesen fókuszálnak a fantasy-re. Egy Gabo vagy egy Agave pedig megint egy egészen más világ marketing szempontból. Szóval a cél az, hogy legyen egy jó közösség, akiket összetart a műfaj iránti elköteleződés, és lehessen majd csinálni 50-150 fős táborokat, írói találkozókat, például újra elindulhasson az Egy Fantasztikus Nap eseményünk (amit vélhetően a „multiverzum” előtaggal fogunk megtoldani). Ha elérjük az 500-1000 aktívan figyelő tagot, szerintem elértük a célt.

LF HQ: Tisztelettel köszönjük, hogy a rendelkezésünkre álltál erre a néhány kérdésre! Természetesen, ha a jövőben bármi újdonság lesz a házatok táján, örömmel tudósítunk róla.
B. Sz.: Részemről a szerencse! Köszönöm az interjút, és Nektek is további sok sikert és kitartást kívánok a Lidércfény gondozásához! Régtől fogva követem, kívánom, sokáig maradjon is így!

Előző oldal Lidércfény HQ